„Eu știu că este foarte ușor să arunci cu noroi într-o persoană fără a avea o claritate a lucrurilor de fapt. Ca să învinuiești o persoană, trebuie sa ai dovezi. Cei care scrieți articole potrivit sursei, care sunt sursele oficiale, care sunt dovezile voastre”, s-a întrebat Antonina Samoil, transmite Ultimelestiri.md.
Fostul inspector general al MAI a mărturisit că a aflat despre această platformă în luna ianuarie, dar inițial a fost foarte sceptică.
„Peste o lună și jumătate, când vedeam postările persoanelor pe rețelele de socializare că câștigă niște bănuți pe plus, am luat decizia să mă conectez asumându-mi toate riscurile, nimeni nu m-a forțat sau nu m-a obligat să o fac.
Peste ceva timp, managerul platformei – Anita, văzând experiența mea de a face sesiuni Live pe TikTok, printr-un mesaj în privat mi-a propus să duc lecții de instruire prin Zoom pentru persoanele deja conectate, pentru a le explica corect toți pașii de înregistrare, depunere a fondurilor de investiții, conectare a adreselor de email și adreselor de retragere, de retragere a veniturilor câștigate și altele, pentru acest lucru fiind plătită”, a povestit Antonina Samoil.
Totodată, femeia a negat informațiile potrivit cărora ar face parte din conducerea platformei TUX, sau ar fi organizatorul acesteia.
„Vreau să fie foarte clar: eu nu fac parte din conducerea platformei TUX și nu am niciun rol administrativ sau decizional în cadrul acesteia. Din păcate, aceste acuzații provin de la persoane care, în loc să urmeze regulile, au încercat să păcălească sistemul, creând mai multe conturi în scopul de a obține profituri necuvenite. Acum, când platforma a introdus procedura de verificare a identității reale și conformarea fiscală, aceleași persoane încearcă să arunce vina asupra celor care au fost activi și vizibili în comunitate”, a explicat Antonina Samoil, menționând că există mii de membri care au câștigat bani.
„Cât timp lucrurile au mers bine, nimeni nu a acuzat platforma, toți mulțumeau și felicitau TUX pentru oportunitate. Acum, când s-a cerut transparență și respectarea anumitor conformități legale, unii au ales să reacționeze prin frică și atacuri nejustificate. Eu nu sunt aici să apăr platforma și nici să acuz pe cineva. Spun doar adevărul. Nu am nimic de ascuns și nu am înșelat pe nimeni. Am fost doar un mesager al informației, un om care a crezut în integritatea platformei și a vrut să câștige venituri suplimentare”, a mai adăugat femeia.
Într-un final, Antonina Samoil a menționat că la moment se află în Chișinău, nu a fugit peste hotare și e dispusă să se prezinte la citarea organelor de drept pentru a da explicațiile de rigoare și a prezenta dovezi despre cele expuse.
Citește și: Patric Hanganu, printre moldovenii păcăliți pe TUX: Câteodată pierzi
Amintim că mai mulți moldoveni au rămas fără bani după ce au investit în piramida financiară „TUX”. În seara zilei de 7 octombrie, în jurul orei 20:00, utilizatorii platformei au primit un mesaj prin care li se cerea să depună 100 USDT în termen de 24 de ore pentru a-și păstra contul activ.
