În ajunul grevei, reprezentanții sindicatelor au avut o întrevedere cu vicepremierul Dragoș Anastasiu, pentru a aborda situația care a declanșat protestul. Dacă nu se va ajunge la un consens, bugetarii amenință cu o grevă generală de săptămâna viitoare, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Sindicaliștii feroviari, minerii, siderurgiștii, cadrele militare în rezervă și agricultori au ieșit marți în Piața Victorie din București, unde au protestat, nemulțumiți de măsurile bugetar-fiscale ale Guvernului de reducere a deficitului bugetar. Primul pachet de măsuri va intra în vigoare din 1 august.
Măsurile includ majorarea cu 10% a accizelor pentru alcool, carburanți și țigări, introducerea contribuției la sănătate pentru pensionari, creșterea cotei standard de TVA de la 19 la 21%, creșterea cotei reduse de TVA de la 5 la 9%.
