În timp ce participanții la Pride au cerut protecție juridică pentru familiile formate din persoane de același gen, în zona monumentului lui Ștefan cel Mare s-au adunat opozanți ai marșului, inclusiv activiști creștini, transmite Ultimelestiri.md cu referire la nordnews.md.
PSRM: Dodon și mesajul despre „familia tradițională”
Cu o zi înainte, pe 20 iunie, Partidul Socialiștilor a organizat tradiționalul „Marș al Familiei”. Duminică, liderul PSRM, Igor Dodon, a continuat să promoveze, alături de susținătorii săi, mesajul despre „familia tradițională”.
„Lasă acasă să facă ce vor, repet. Dar marș în centrul Chișinăului… Noi promovăm în fiecare zi familia. Eu am trei copii”, a declarat Igor Dodon pentru publicația „Fără Filtre”.
Un participant la acțiunile susținute de socialiști a spus, pentru aceeași sursă, că a venit să vadă ce mesaj transmite fostul președinte.
„Am venit să-l vedem pe președintele nostru, pe Igor Nicolaevici, ce poruncește el. El a poruncit că: oameni buni, faceți copii, că o să vă facem reducere la apartamente”, a spus manifestantul.
Democrația Acasă: Costiuc leagă Pride-ul de agenda politică
În paralel, la Pride Park, o activistă lesbiană și un activist gay au organizat o acțiune prezentată drept parodie a unei nunți. Momentul a provocat reacții politice, inclusiv din partea deputatului Vasile Costiuc.
Costiuc a sugerat, într-o reacție publică, faptul că autoritățile centrale ar fi creat premise pentru discuțiile privind căsătoriile între persoane de același sex. Parlamentarul a criticat guvernarea și a legat momentul de la Pride Park de agenda politică internă.
„Uitați-vă cum și-au spus «DA» unul altuia și bucurați-vă că de astăzi înainte o să vă puteți căsători liber și nu veți mai fi stresați! Cum a spus Maia Sandu: «Cum votați, așa trăiți». Economia am rezolvat-o, au rămas căsătoriile între persoanele de același gen. Felicitări, moldoveni”, a declarat Vasile Costiuc.
Ion Ceban: „Manifestațiile sunt interzise în Chișinău”
Marșul nu a fost lipsit și de reacția primarului Chișinăului, liderul partidului MAN, Ion Ceban, care a declarat pe rețelele de socializare că manifestațiile sunt interzise pe teritoriul capitalei printr-o decizie a Consiliului Municipal, dar este, spune el, și poziția lui fermă în acest sens.
„Iar celor de la PAS, care sunt în fruntea delegației pe la marșuri și care se chicotesc de râs, le transmit un singur lucru: Puterea are o proprietate, ea se termină. Cineva va trebui să răspundă, cine a protejat, cine a oferit condiții, cine s-a implicat atât timp cât acest lucru este interzis pe teritoriul municipiului Chișinău”, a indicat Ion Ceban pe rețelele sociale.
GENDERDOC-M: „A fost cel mai pașnic marș”
Contactat de NordNews, coordonatorul de dezvoltare organizațională al Centrului de Informații GENDERDOC-M, Leo Zbancă, a declarat că politicienii conservatori încearcă să concureze între ei pentru electoratul homofob.
Potrivit lui, mai importantă decât reacția politicienilor este relația cu societatea.
„Politicienii vin și pleacă, dar noi trebuie să lucrăm cu oamenii. Ce am observat este că acesta a fost cel mai pașnic marș. A trecut foarte calm, nu au fost înregistrate acte de atac sau agresiune, așa cum se întâmpla în alți ani, fie în timpul marșului, fie după”, a declarat Leo Zbancă.
Reprezentantul GENDERDOC-M spune că imaginea de ură generalizată este amplificată mai ales de rețelele sociale, unde vocile agresive sunt mai vizibile decât oamenii care își văd de viața lor.
El susține că această disproporție este folosită de unii actori politici în interes propriu și creează un dezechilibru informațional.
„Cred că, în realitate, lucrurile sunt mult mai bune. Și asta bucură. În acest an nu au fost proteste violente, îmbrânceli sau bătăi”, a mai spus Leo Zbancă.
Marșul „Chișinău Pride 2026” a avut loc duminică, 21 iunie, în centrul capitalei. La eveniment au participat în jur de o mie de persoane, printre care membri ai comunității LGBTQI+, activiști și susținători ai drepturilor omului.
Ediția din acest an s-a desfășurat sub sloganul „Dragostea creează. Legea protejează”. Organizatorii au pus accent pe recunoașterea și protecția juridică a familiilor formate din persoane de același sex.
Reprezentanții Centrului de Informații GENDERDOC-M au declarat că marșul este o platformă civică prin care sunt promovate vizibilitatea, siguranța și demnitatea fiecărei persoane. Ei au subliniat și importanța libertății de întrunire și a combaterii discursului de ură.
Pe parcursul manifestației, participanții au transmis mesaje de solidaritate, egalitate și incluziune. Totodată, mai multe persoane au contestat desfășurarea marșului și au adresat replici critice participanților.
Ordinea publică a fost asigurată de polițiști și carabinieri.
Primul eveniment public organizat de comunitatea LGBTQ+ din Republica Moldova a avut loc în 2003, când reprezentanții GENDERDOC-M au depus flori la Memorialul Victimelor Represiunilor Politice.
