Aceştia au discutat despre probleme de securitate regională, participarea Japoniei la reconstrucţia postbelică a Ucrainei şi susţinerea integrării europene a Ucrainei şi Moldovei, transmite Ultimelestiri.md cu referire la infotag.md.
„Am mulţumit pentru curajul şi sacrificiul ucrainenilor în războiul împotriva agresorilor ruşi. Ei îşi apără nu doar ţara, ci şi Moldova, Europa, demnitatea umană şi normele”, a declarat diplomatul pe reţelele de socializare după întâlnire.
De asemenea, Paun Rohovei şi-a exprimat „recunoştinţa sinceră față de Guvernul japonez pentru sprijinul său politic, umanitar şi financiar neclintit acordat Ucrainei, în special în primele zile ale războiului”.
Potrivit acestuia, „Japonia este un partener internaţional important al Ucrainei, iar continuarea cooperării în vederea obţinerii unei păci juste este esenţială”.
