Premierul a mai menționat că România a ajutat și continuă să ajute Republica Moldova în mai multe domenii, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
„Cu siguranță, Bucureștiul e cel mai inimos prieten al Republicii Moldova, al Chișinăului. Avem o relație foarte bună la toate nivelele, și cu președintele Iohannis și cu prim-ministrul Ciolacu, și cu fostul prim-ministru Nicolae Ciucă. România, în primul rând că ne-a salvat de la criza energetică pe care am avut-o în anii precedenți. România de fiecare dată ne ajută, inclusiv cu cea mai recentă donație de motorină pentru sectorul agricol. Avem foarte multe proiecte de infrastructură și inclusiv pe infrastructura digitală. Chișinăul și Bucureștiul sunt tot mai aproape și mai aproape. Bucureștiul ajută foarte mult guvernul de la Chișinău în procesul de integrare europeană", a menționat premierul în platoul emisiunii „Punctul pe AZi”.
