Vasile Costiuc a declarat că Poliția ar fi acționat abuziv, la comanda actualei guvernări. Potrivit lui, echipa partidului a fost oprită nejustificat în diferite localități, a fost ținută peste noapte în autocar, iar plăcuțele de înmatriculare au fost ridicate, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Primul abuz s-ar fi început la Soroca, unde echipa Democrația Acasă urma să se lanseze în campanie. Potrivit lui Costiuc, în drum spre locație poliția ar fi „pierdut din vedere” autocarul, dar ulterior l-a interceptat și a efectuat controale, despre care liderul partidului spune că nu existat o bază legală.
În drum spre Ocnița, membrii partidului ar fi fost însoțiți de echipaje de poliție în față și în spate, iar polițiștii i-au întrebat dacă au voie să intre în oraș.
Liderul Democrația Acasă susține că argumentul invocat de poliție – faptul că autocarul ar depăși 3,5 tone – este unul „ridicol” și folosit ca pretext pentru a intimida și bloca echipa partidului. „Ne-au ridicat plăcuțele de înmatriculare fără drept. Am dormit în autocar până a doua zi. Am fost practic sechestrați de toată poliția”, a afirmat Costiuc.
El a adăugat că formațiunea sa a respectat toate normele legale, pentru a nu da motiv autorităților să o excludă din cursa electorală, însă „instituțiile statului și presa afiliată acționează concertat, pentru a ne elimina. Ne-au furat o săptămână de campanie”, afirmă Costiuc.
Reprezentanții partidului au anunțat că vor sesiza toate ambasadele acreditate la Chișinău cu privire la aceste incidente, care, potrivit lor, afectează inclusiv integrarea europeană.
