După discursul ministrei Sănătății, Ala Nemerenco, dezbateri și luări de cuvânt ale reprezentanților fracțiunilor parlamentare, majoritatea deputaților s-au pronunțat împotriva moțiunii, aceasta fiind susținută de 17 deputați, transmite Ultimelestiri.md.
Potrivit Regulamentului Parlamentului, moțiunea simplă poate fi inițiată de cel puțin 15 deputați și se adoptă cu votul majorității deputaților prezenți.
Amintim că moțiunea simplă a fost înaintată de 22 de deputați din Fracțiunea parlamentară a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor. Aceștia acuză conducerea de management defectuos, din cauza căruia oamenii își pierd viața. Potrivit lor, în astfel de cazuri ministrul trebuia să-și prezinte demisia.

Un comentariu
Pingback: Ala Nemerenco i-a recomandat Dianei Caraman să vorbească româna - Ultimele ştiri din Moldova