La o întâlnire electorală, acesta a spus că, în viitorul Parlament, Partidul Nostru va insista pe modificarea legislației, astfel încât persoanele cu dizabilități să primească ambele pensii, nu una în locul celeilalte, transmite Ultimelestiri.md cu referire la ipn.md.
Potrivit lui Usatîi, este o absurditate ca o persoană cu dizabilitate, atunci când ajunge la vârsta de pensionare, să fie pusă de stat să aleagă: ori pensia pentru limita de vârstă, ori cea de dizabilitate.
„Dacă omul a muncit o viață întreagă, pensia de vârstă i se cuvine prin drept! Dacă a ajuns să aibă și un grad de dizabilitate, atunci și această pensie trebuie păstrată”, a spus politicianul, angajându-se să promoveze acest proiect în viitorul legislativ, care va fi ales la 28 septembrie
