După cum relatează Infotag, el a declarat într-un clip de un minut pe reţelele de socializare că deputaţii PAG şi-au suspendat activitatea în cadrul grupului de lucru, deoarece "toate acordurile au fost adoptate ulterior în Parlament într-un mod complet diferit", transmite Ultimelestiri.md.
"Ne aşteptăm ca autorităţile să îşi schimbe atitudinea faţă de autonomie şi vrem să declarăm cu responsabilitate că suntem pregătiţi pentru dialog. Dar numai la un dialog egal. La reluarea activităţii în comisia de lucru, aşteptăm paşi contrare", a spus Konstantinov.
Potrivit lui, din cauza lipsei de voinţă a deputaţilor găgăuzi de a dialoga cu Chişinăul, autonomia "s-a trezit în izolare". Toate propunerile sale de reluare a activităţii comisiei interparlamentare au fost respinse de colegii din APG. Aceştia au decis să nu mai participe la lucrările comisiei după ce Chişinăul nu a recunoscut alegerea Evgheniei Guţul în calitate de başcan al autonomiei. Tarnavschi a declarat că "deputaţii APG urmează instrucţiunile oligarhului fugar Ilan Șor, care se opune oricărui dialog cu Chişinăul".
