Serviciul de presă al biroului a comunicat agenţiei Infotag că au discutat „evoluţiile actuale în procesul de reglementare transnistreană, cu accent pe angajamentul autorităţilor de la Chişinău de a menţine stabilitatea şi securitatea pe malurile Nistrului”, transmite Ultimelestiri.md.
Părţile au reiterat importanţa continuării proiectelor de consolidare a încrederii, în special în sectorul social, educaţie, cultură, sport, sănătate, precum şi a sporirii durabilităţii Republicii Moldova, inclusiv în domeniul securităţii energetice.
Un subiect special al discuţiei a fost cooperarea bilaterală şi posibilele activităţi comune în contextul preşedinţiei elveţiene a OSCE, care va avea loc în 2026, cu accent pe „promovarea obiectivelor comune pentru consolidarea păcii şi contribuirea productivă la procesul de reintegrare a Moldovei”.
Viceprim-ministrul şi-a exprimat recunoştinţa pentru sprijinul constant al Elveţiei faţă de toţi cetăţenii moldoveni, precum şi pentru contribuţia SDC la dezvoltarea durabilă şi coeziunea socială în ţară.
