Liderul fracțiunii, Renato Usatîi, va deveni președinte al grupului de prietenie cu Elveția, Elena Grițco va conduce grupul de prietenie cu Marocul, iar Alexandr Berlinschi – cu Albania, transmite Ultimelestiri.md.
De asemenea, deputații fracțiunii Partidului Nostru au intrat în componența mai multor grupuri de prietenie în calitate de membri.
Renato Usatîi a devenit membru al grupurilor de prietenie cu SUA, Austria, Azerbaidjan, Bulgaria, Italia, Kazahstan, România, Spania, Turcia și Ungaria.
Amintim că astăzi Parlamentul a aprobat proiectul de hotărâre care prevede componența numerică și nominală a celor 54 de grupuri parlamentare de prietenie cu diverse state.
La fel ca și în legislatura precedentă, cel mai numeros grup de prietenie va fi cel cu România, pe care îl va prezida deputatul PAS Veronica Roșca. Din componența lui vor face parte 55 de deputați.
În actuala legislatură nu au fost create grupuri de prietenie cu Rusia și Belarus, majoritatea parlamentară invocând războiul din Ucraina. Socialiștii au insistat pe constituirea lor, însă propunerea nu a fost acceptată.
Totodată, în premieră, Legislativul va avea grupuri de prietenie separate cu țările din Asia Centrală, transmite Serviciul de presă al Parlamentului.
