Dintre grupurile de prietenie, 34 vor fi conduse de deputații din majoritatea parlamentară, iar altele 20 – de reprezentanții opoziției, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
La fel ca și în legislatura precedentă, cel mai numeros grup de prietenie va fi cel cu România, pe care îl va prezida deputatul PAS Veronica Roșca. Din componența lui vor face parte 55 de deputați.
În actuala legislatură nu au fost create grupuri de prietenie cu Rusia și Belarus, majoritatea parlamentară invocând războiul din Ucraina. Socialiștii au insistat pe constituirea lor, însă propunerea nu a fost acceptată.
Totodată, în premieră, Legislativul va avea grupuri de prietenie separate cu țările din Asia Centrală, transmite Serviciul de presă al Parlamentului.
Componența nominală a grupurilor parlamentare de prietenie este stabilită în baza opțiunilor expuse de către deputați, iar repartizarea funcțiilor de președinți ai grupurilor se face ținându-se cont de reprezentarea în Legislativ.

2 comentarii
Pingback: Renato Usatîi va conduce grupul parlamentar de prietenie cu Elveția - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Partidul Nostru cere restabilirea grupurilor de prietenie cu Rusia și Belarus - Ultimele ştiri din Moldova