„Oricine va veni iarăși din sistem va trebui să treacă Vetting-ul și va nimeri în aceeași situație. Nu trebuia de luptat cu oamenii, ci cu sistemul”, consideră Anatol Țăranu, transmite Ultimelestiri.md cu referire la jurnal.md.
„Aproape că nu sunt oameni care n-au păcătuit în fața acestui sistem. Unii au păcătuit atât de mult că s-au ales cu palate, mașini, alții au păcătuit mai puțin, dar într-un fel sau altul toți cunoșteau despre ce este vorba. Din punctul de vedere al eticii profesionale, ei erau obligați să lupte cu acest flagel în interiorul sistemului, dar n-au făcut-o, ci s-au conformat. Acum au plecat aproximativ 20 de oameni, este foarte probabil că vor mai pleca. Este clar de ce pleacă. Majoritatea dintre ei n-au cum să treacă Vetting-ul… Cu cine îi vom înlocui? Oricine va veni iarăși din sistem va trebui să treacă Vetting-ul și va nimeri în aceeași situație… După părerea mea, reforma n-a fost gândită bine. Vetting-ul nu este soluția. El nu salvează. Vetting-ul este necesar ca element de purificare, dar nu poți să-l pui în centrul reformei. Am nimerit într-un colaps al reformei. Nu trebuia de luptat cu oamenii, ci cu sistemul. Sistemul trebuia reformat în așa fel ca oamenilor din acest sistem să nu le fie convenabil să lucreze după regulile statului capturat și sistemului oligarhic”, a declarat Anatol Țăranu.
Precizăm că 17 judecători de la Curtea de Apel Chișinău, aproape jumătate din componența instanței, au depus cererile pe masă. Acestea urmează a fi examinate marți, 7 mai, la Consiliul Superior al Magistraturii. Printre cei care au decis să plece din sistem sunt nume cunoscute – Liubovi Brânza, Sergiu Arnaut sau Viorica Mihăila. „Acest fenomen ar fi legat de procedura de Vetting”, a comentat președintele interimar al CSM, Sergiu Caraman.

Un comentariu
Pingback: Grosu, după ce 17 judecători au demisionat de la CA: Sunt sensibili - Ultimele ştiri din Moldova