„Unii atât de tare s-au emoționat, că au început a depune cereri de plecare din sistem. Sunt foarte finuți, sunt foarte sensibili. Schimbările climatice, politice, evaluările îi deranjează. La treabă, la treabă, oameni buni. Și atunci când o să fie evaluați, evaluatorii o să se uite cine și ce dosar a condus, care a fost finalitatea lui. Dar dacă l-a murat ani de zile, până i-a trecut termenul de prescripție, e clar că omul a așteptat pensia”, a declarat Igor Grosu, transmite Ultimelestiri.md cu referire la unimedia.info.
Demisii cu duiumul la Curtea de Apel Chișinău. 17 judecători pleacă din funcție. Cererile de demisie ale magistraților se regăsesc pe agenda Consiliului Superior al Magistraturii și urmează a fi examinate în ședința din 7 mai curent.
Despre numărul colosal al cerilor de demisie CSM a venit cu o reacție: „Autoritățile și-au propus evaluarea externă a judecătorilor și iată că a venit rândul Curții de Apel Chișinău. Ei au fost notificați și au avut la dispoziție 20 de zile ca să decidă, fie rămân în funcție, fie depun cerere de demisie. Dacă rămân în funcție, trec prin evaluare. Dacă depun cerere de demisie, nu sunt supuși”, a declarat Sergiu Caraman.
Totodată, și alți reprezentanți nu au rămas indiferenți și au exprimat părerea, printre care și analistul politic Anatol Țăranu.
„Oricine va veni iarăși din sistem va trebui să treacă Vetting-ul și va nimeri în aceeași situație. Nu trebuia de luptat cu oamenii, ci cu sistemul”, consideră Anatol Țăranu.
