Potrivit Primăriei Chișinău, în cadrul întrevederii au fost abordate șase subiecte, transmite Ultimelestiri.md.
Printre acestea se numără:
- Asigurarea unui oraș accesibil și locuibil, prin dezvoltarea unor soluții de mobilitate inteligentă durabilă și fără întreruperi, care pot fi integrate în țesutul urban.
- Accelerarea tranziției energetice urbane, prin combinarea inovațiilor integrate în sistemele energetice cu (re)dezvoltarea urbană.
- Reproiectarea fluxurilor de resurse care impulsionează activitățile urbane, în timp ce se stabilesc ecosisteme urbane sustenabile integrale, susținute de un model economic nou și rezistent.
- Proiectarea diferitor scenarii, pentru a face sistemele alimentare mai durabile și mai pregătite pentru viitor, concentrându-se pe elemente de bază precum: dezvoltarea economică, a domeniului de sănătate, mobilitatea și atractivitatea regională.
- Identificarea a noi instrumente analitice pentru a utiliza mai bine datele urbane și pentru a îmbunătăți viața în oraș, consolidând și salvând în același timp valorile democratice ale cetățenilor și ale societății.
- Pregătirea acțiunilor alternative pentru reducerea punctelor slabe ale orașelor la impactul schimbărilor climatice.
În cadrul vizitei a fost prezentat și Laboratorul verde, care este situat pe teritoriul Institutului în care tineri specialiști pot să își realizeze lucrările științifice și de cercetare.
La finalul vizitei de lucru, viceprimarul municipiului Chișinău, Ilie Ceban, a invitat experții din cadrul Institutului pentru Soluții Metropolitane Avansate din Amsterdam, să participe în calitate de vorbitori la Forumul Economic, care va avea loc anul viitor la Chișinău.
