Potrivit unui comunicat al Agenției Mediului, la Chișinău, concentrația maximă de dioxid de azot a depășit norma sanitară de 1,1 – 1,2 ori, iar pentru aldehida formică, media zilnică a fost depășită cu 1,3 ori. În Bălți, dioxidul de azot a depășit norma de 1,2, iar formaldehida – de 1,5 ori, transmite Știri.md cu referire la noi.md.
Monitorizările de pe 25 septembrie la stațiile automate din Chișinău (trafic) și Mateuți, raionul Rezina (fond rural cu elemente industriale) arată că valorile celorlalți poluanți, PM10, PM2,5, ozon, dioxid de sulf și monoxid de carbon, s-au încadrat în limitele admise.
Valorile radiației gama s-au menținut între 0,08 și 0,18 μSv/h, sub pragul de avertizare de 0,25 μSv/h, conform normelor de radioprotecție.
Meteorologii avertizează că în perioada 26-27 septembrie condițiile atmosferice vor favoriza acumularea poluanților, din cauza lipsei precipitațiilor și a mișcării reduse a aerului, atât pe orizontală, cât și pe verticală pe timpul nopții.
Cetățenii sunt sfătuiți să limiteze expunerea la aer liber, în special persoanele vulnerabile.
