Președintele R. Moldova, Maia Sandu a declarat în cadrul unei emisiuni televizate că o decizie în acest sens va fi luată în următoarele săptămâni, transmite Ultimelestiri.md cu referire la radiomoldova.md.
Șefa statului a explicat că nu a acceptat, deocamdată, să primească documentele diplomatice din cauza unei serii de acțiuni considerate neprietenoase din partea Rusiei.
Printre acestea, Maia Sandu a menționat declarațiile lipsite de respect față de suveranitatea și integritatea teritorială a Republicii Moldova, și incidente precum cel în care deputatul condamnat penal Alexandr Nesterovschi a fost ajutat să se ascundă în regiunea transnistreană.
„Din păcate, Federația Rusă este cea care tot creează aceste probleme și tot vine cu acțiuni care să dăuneze oricărei normalități, dacă pot să spun așa. Avem sentimentul că aceste lucruri se fac intenționat pentru ca să dăuneze și mai mult relației dintre țările noastre (..) Din păcate, toate aceste declarații și aceste acțiuni reprezintă nu doar persoana care a fost trimisă aici ca să reprezinte Federația Rusă, reprezintă deciziile și acțiunile și atitudinea Kremlinului față de cetățenii Republicii Moldova”, a subliniat președintele.
Potrivit SIS, cu o zi înainte de pronunțarea sentinței, Nesterovschi ar fi intrat în sediul Ambasadei ruse, iar ulterior ar fi fost transportat în regiunea transnistreană cu o mașină cu numere diplomatice. Conform aceleiași surse, în prezent el s-ar afla la Tiraspol, sub pază rusească.
Ambasada Federației Ruse în Republica Moldova a respins, la rândul său, acuzațiile, afirmând că misiunea diplomatică și-ar desfășura activitatea strict în conformitate cu Convenția de la Viena și că nu se implică în treburile interne ale Republicii Moldova.
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat că este vorba despre o ingerință a Rusiei în actul de justiție al Republicii Moldova. Potrivit șefei statului, readucerea lui Nesterovschi sub jurisdicția autorităților moldovenești va fi extrem de dificilă, având în vedere relațiile strânse dintre Rusia și regiunea din stânga Nistrului.
Ca reacție la acțiunile descrise de Serviciul de Informații, Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a declarat trei angajați ai Ambasadei Federației Ruse persona non grata. Printre aceștia se numără și copreședintele rus în Comisia Unificată de Control, Alexandr Andreev. Informația privind expulzarea a fost confirmată de ambasadorul Federației Ruse la Chișinău, Oleg Ozerov.
Citește și: Cine e șoferul care l-a dus pe Nesterovschi la Ambasada Rusiei
