Reacția avocatului vine după ce fosta deputată PAS, Olesea Stamate, a propus constituirea unei astfel de comisii în Parlament. Vadim Vieru a precizat că experiențele anterioare nu sunt încurajatoare și a catalogat comisiile parlamentare drept „structuri politice” care, în trecut, nu au oferit rezultate clare, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
„Eu nu cred că comisiile parlamentare sunt soluția cea mai bună ca să se clarifice pe subiecte atât de complexe, pentru că ele sunt comisii politice. Și noi am avut multe comisii parlamentare. Amintiți-vă de 7 aprilie, miliardul furat”, a declarat avocatul.
Totodată, președintele Centrului de Resurse Juridice din Moldova (CRJM), Ilie Chirtoacă, a menționat că situația creată în jurul Legii amnistiei reprezintă un test pentru Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) și pentru Colegiul disciplinar, în special în ceea ce privește responsabilitatea judecătorilor care au aplicat noile prevederi.
„Și doamna ministru a confirmat că judecătorul a greșit. Haideți să vedem, a fost cu intenție sau fără? Asta nu trebuie să facă Guvernul sau ministerul, de asta s-au făcut reforme. E un test pentru CSM, prin organul specializat, să vadă dacă s-a greșit și să acționeze în consecință”, a afirmat Chirtoacă.
De menționat că Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) a anunțat excluderea Olesei Stamate, fosta șefă a Comisiei juridice, numiri și imunități, din cadrul formațiunii politice, în urma implicării sale în modificările controversate ale legii amnistiei, care au permis eliberarea unor deținuți periculoși.
Ulterior, într-o postare pe Facebook, ea scris că a primit cu înțelegere decizia conducerii PAS și a subliniat că înțelege contextul politic dificil și atacurile informaționale dure care i-au fost direcționate în ultimele zile, în special într-un an electoral.
Ultimelestiri.md amintește că Alexandr Sinigur, condamnat în anul 2006 la detenție pe viață, a fost eliberat săptămâna trecută din penitenciar. Cu explicații în acest sens a venit ANP. Totodată, și interlopul Iurii Radulov a fost eliberat.
Pe data de 16 aprilie, Olesea Stamate a anunțat că va continua să-și exercite mandatul de deputat în calitate de parlamentar neafiliat, menționând că toate acțiunile sale în privința legii amnistiei au fost „conforme cu legea și făcute în deplină transparență”.
Parlamentul Republicii Moldova a încheiat joi, 17 aprilie, ultima ședință plenară înainte de vacanța de Paște cu votarea unui proiect ce vizează modificarea componenței comisiilor permanente. Hotărârea, propusă de Biroul permanent, a fost adoptată cu 54 de voturi ale deputaților PAS.
Documentul prevede excluderea Olesei Stamate din Comisia juridică, numiri și imunități și înlocuirea ei cu deputata fracțiunii PAS Efimia Bandalac.
