„Acești protejați ai socialiștilor și ai celor din PAS, da. Solicită următoarele: majorarea tarifelor pentru o personă, pe lună. Astăzi, în blocurile de locuit, tariful este de 11 lei per persoană. Ei propun 32 lei și 45 de bani, de ori mai mult. Repet: de ori mai mult. Profit au patru milioane, nu veniturile, ci profiturile – patru milioane. Pentru casele particulare, până la 47 lei și 20 de bani”, a declarat Alexandr Petkov, primarul mun. Bălți, transmite Ultimelestiri.md cu referire la nordnews.ro.
„Fiecare dintre noi, zilnic, ducem la ghenă gunoi menajer, care este, ulterior, ridicat de gunoieri. Pe bălțeni, acest serviciu s-ar putea să-i coste de trei ori mai scump. Creșterea tarifului este cerută de Directia Reparatii și Construcții Drumuri”, explică Vlada-Maria Medvedi, jurnalist NordNews.
„Majorarea tarifelor și a normativelor de acumulare este inevitabilă, deoarece calitatea serviciului prestat scade de la an la an. Principalul motiv îl reprezintă lipsa autospecialelor care colectează gunoiul: nu avem suficiente tractoare și nici tehnică auxiliară. Practic, din 2018 nimic nu s-a schimbat în acest sens, ceea ce face imposibilă menținerea și îmbunătățirea calității serviciului”, susține Cristina Sochirca, director, DRCD.
„Nu-i prea bine, dar după (n.r. costul) combustibilului, tot se scumpește, nu avem ce face. Poate prin suburbii, da, nu are are loc atât de bine evacuarea, eu locuiesc în Centru și e normal”, Polina Țurcanu, locuitoare a mun. Bălți.
„La noi, doar ridica pot totul, toate prețurile, serviciile comunale și altele. Desigur, nu ete nimic bun aici. Mă uimește, că cumva ne bucură, avem un spațiu de aruncat gunoiul. Nu mereu suntem mulțumiți de felul în care la timp, uneori nu, este evacuat gunoiul. Uneori se adună o cantitate mare de gunoi, nici nu te poți apropia”, Tatiana Volcova, locuitoare a mun. Bălți.
„Din partea lor, poate și este argumentat, dar noi, pensionarii, nu ne putem descurca cu toate acest tarife”, Vera, locuitoare a mun. Bălți.
„- Este foarte rău pentru pensionari, este scump.
-Credeți că sunt argumentate aceste majorări?
– Sunt argumentate, dar nimeni pensia nu ne mărește”.
Cei de la DRCD susțin că valorile propuse, de peste 30 de lei pentru persoanele din blocurile locative și peste 47 de lei pentru cei care locuiesc la curte, sunt deocamdată cifre preliminare și urmează să fie discutate public. Apoi, Consiliul Municipal Bălți va decide, dacă este necesară majorarea tarifelor.
