Potrivit reprezentanților CA, controlul legat de postul public regional a arătat că TV-Găgăuzia a inclus în grila de programe emisiunile „De Facto”, „Știri” cu Vadim Stîngaciu și Tatiana Lupan și „La limita existenței”, difuzate anterior de posturile Primul în Moldova și ITV, formatul acestora fiind păstrat intact de postul public regional, transmite Ultimelestiri.md.
Astfel, la solicitarea CA, furnizorul a informat că aceste emisiuni sunt produse cu resursele proprii ale televiziunii în baza contractelor de prestări servicii, dar că nu deține informații cu privire la mijloacele tehnice și locul realizării fiecărui program.
Deși Canal 5 a avut devieri neînsemnate la Concepția de programe, acesta a difuzat emisiunile „Descoperă ortodoxia”, „Hai să ne căsătorim”, „Astro-ghid”, „Moldova la pachet”, „În lumea surprizelor”, „PULS”, „Наши соседи”, „Герой нашего времени”, transmise anterior de Orhei TV și TV6, iar mai apoi de Orizont TV. Și producțiile audiovizuale „Пёс”, „Скорая помощь”, „Суд присяжных”, „Суд присяжных. Окончательный вердикт” au fost difuzate de Orizont TV.
Inițiatorul controlului a declarat că se observă o migrare de conținut de la un post la altul, fiind schimbată doar sigla, iar programele rămânând într-o măsură semnificativă aceleași.
„Atunci când Canal 5 a fost inclus în multiplexul național, era un post cu un conținut ce se deosebește total de cel actual. Emisiunile care erau anterior catalogate ca programe proprii ale Orizont TV sunt acum în grila de emisie a Canal 5, tot fiind catalogate ca proprii, conform documentelor prezentate de furnizor. În ce privește TV-Găgăuzia, este foarte ciudat când furnizorul public regional de servicii media declară că nu știe unde se produc știrile și alte programe pe care le consideră proprii”, a afirmat Ruslan Mihalevschi.
Președinta Consiliul Audiovizualului, Liliana Vițu, a remarcat că practica de preluare a emisiunilor este anticoncurențială, deoarece un post de televiziune dorește să se afirme pe piață prin propriile programe și „fețe”.
„Prin reciclarea emisiunilor asociate cu alte servicii media audiovizuale, postul respectiv face un soi de agregare și nu activează ca o televiziune cu propria sa identitate”, a explicat Liliana Vițu.
Ca urmare a examinării rapoartelor, TV-Găgăuzia a fost sancționată cu 7.000 de lei pentru nerespectarea propriei Concepții de programe. Controlul a fost inițiat pe 22 decembrie anul trecut și a cuprins perioada 25-31 decembrie 2023.
Ultimelestiri.md amintește că, în cadrul unei conferințe de presă, directorul SIS, Alexandru Musteața, a declarat că șase posturi TV urmează să fie închise pentru că ar promova interesele Federației Ruse în R. Moldova.
La scurt timp, premierul Dorin Recean a venit cu o reacție și a spus că Comisia pentru Situații Excepționale a suspendat licențele a șase posturi TV din R. Moldova.
Ulterior, Serviciul de Informații și Securitate a publicat lista portalurilor informaționale blocate pe perioada stării de urgență pentru răspândirea informațiilor false.
Totodată, în presă au apărut informații precum că televiziunile oligarhilor fugari Ilan Șor și Vlad Plahotniuc ar fi lucrat în ultima perioadă în tandem.
La data de 1 noiembrie, candidatul Partidului Socialiștilor la funcția de primar al Capitalei, Adrian Albu, a venit cu o declarație în care menționează că directorul SIS riscă dosar penal pentru interzicerea a încă șase posturi de televiziune și blocarea a zeci de portaluri de știri din Republica Moldova.
