„Dacă analizăm creșterea prețurilor în general la toate produsele, la servicii și așa mai departe, aceasta scădere e foarte mică”, a spus un trecător, transmite Ultimelestiri.md cu referire la info1.md.
„Să dea Domnul să fie mai ieftin, atât. Nu mai am ce să spun. Sunt pensionară, pensia e mică, așa că dacă această reducere va dura, nu doar o lună, atunci e bine”, a zis o femeie.
„E o micșorare. Fiecare micșorarea e bună, dar noi dăm seamă că pe timpul de iarnă ea o să fie crescută înapoi. Și respectiv ceea ce o să economisim acuma o să întoarcem la iarna”, a mai declarat un trecător.
Amintim că ANRE a aprobat astăzi, 29 iulie, noile tarife pentru consumatori. Cei din centrul și sudul țării, deserviți de „Premier Energy”, vor plăti cu 51 de bani mai puțin – adică 3 lei și 59 de bani per kWh (fără TVA). În nordul țării, consumatorii conectați la „FEE-Nord” vor plăti 4 lei per kWh – cu 68 de bani mai puțin decât până acum.
