Potrivit purtătorului de cuvânt al Primăriei Chișinău, Vasile Chirilescu, specialiștii examinează această ipoteză, în timp ce autoritățile așteaptă rezultatele anchetei inițiate după incident. Între timp, toate parcurile din Capitală sunt verificate de specialiști, transmite Ultimelestiri.md cu referire la moldova1.md.
„Așteptăm rezultatele anchetei. Este un caz tragic. Aseară, toți colegii responsabili s-au întrunit în ședință. Ținând cont că am avut temperaturi de peste 40 de grade mai multe zile la rând, specialiștii spun că ar fi o situație în legătură și cu acest fapt. S-au luat măsuri imediate de securizare. Așteptăm rezultatele anchetei. Sperăm că nu fie politizat acest caz”, a declarat Vasile Chirilescu.
Potrivit lui, responsabilii de la Spații Verzi au inițiat verificări în toate parcurile din Capitală.
Ultimelestiri.md amintește că, în după-amiaza zilei de 18 iulie, doi copii, o fetiță de 11 ani și un băiețel de șase ani, s-au electrocutat în timp ce se jucau în Parcul „Sarmizegetusa” din sectorul Botanica al Chișinăului. Minorii au fost transportați la spital, însă, la scurt timp, fetița a decedat.

2 comentarii
Pingback: Copii electrocutați în Capitală: Câți ani de închisoare riscă vinovații - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Copii electrocutați în Capitală: Fetița de 11 ani, condusă pe ultimul drum - Ultimele ştiri din Moldova