Pe canalul de Telegram al lui Eugeniu Luchianiuc au fost postate imagini de la ceremonia de rămas bun cu fetița electrocutată, transmite Ultimelestiri.md cu referire la unimedia.info.
Ultimelestiri.md amintește că, în după-amiaza zilei de 18 iulie, doi copii, o fetiță de 11 ani și un băiețel de șase ani, s-au electrocutat în timp ce se jucau în Parcul „Sarmizegetusa” din sectorul Botanica al Chișinăului. Minorii au fost transportați la spital, însă, la scurt timp, fetița a decedat.
Reprezentanții Primăriei Chișinău afirmă că în cazul incidentului tragic din sectorul Botanica al Capitalei, soldat cu decesul unui copil, nu este vorba despre cabluri care atârnau. Instituția a spus că așteaptă rezultatele anchetei organelor de drept.
Între timp, toate parcurile din Capitală sunt verificate de specialiști.
Urmare a tragediei de la Botanica, cei găsiți vinovați vor fi pedepsiți cu închisoare de la 5 la 10 ani, în cazul persoanei juridice se va pedepsi cu amendă în mărime de la 300 mii lei la 550 mii lei, cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate sau cu lichidarea persoanei juridice.


