Contactați de NewsMaker pentru un comentariu cu privire la incidentul din sectorul Botanica, reprezentanții Primăriei Chișinău au declarat: „Așteptăm rezultatul anchetei, al organelor de drept. Este un caz foarte tragic. Seara, toți colegii și responsabilii s-au întrunit în ședință”, transmite Ultimelestiri.md.
Autoritățile locale au mai spus că „nu este vorba despre cabluri care atârnau”.
„Ținând cont că am avut temperaturi înalte de peste 40 de grade mai multe zile la rând, specialiștii spun că ar putea fi situație în legătură cu acest fapt. S-au luat măsuri imediate de securizare. Rugăm să nu fie făcută politică pe cazuri tragice care pot să se întâmple”, au adăugat reprezentanții Primăriei.
Ultimelestiri.md amintește că, în după-amiaza zilei de 18 iulie, doi copii, o fetiță de 11 ani și un băiețel de șase ani, s-au electrocutat în timp ce se jucau în Parcul „Sarmizegetusa” din sectorul Botanica al Chișinăului. Minorii au fost transportați la spital, însă, la scurt timp, fetița a decedat.

2 comentarii
Pingback: Copii electrocutați în Capitală: Câți ani de închisoare riscă vinovații - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Copii electrocutați în Capitală: Fetița de 11 ani, condusă pe ultimul drum - Ultimele ştiri din Moldova