Momentul este amintit de socialiști în Parlament cu orice ocazie și a fost abordat într-o emisiune recentă la postul TV8, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
„Ca să-l amăgești pe Putin trebuie uneori ca în șah, trebuie să jertfești pionul”, a declarat deputatul PAS, Oazu Nantoi, după ce deputatul socialist Grigore Novac i-a amintit de anul 2019.
Anume în 2019 delegația condusă de Zinaida Greceanîi, aleasă președinte al Parlamentului atunci cu votul PSRM și al deputaților PAS și PPDA, a fost la Moscova. Din grup au mai făcut parte: actualul primar al capitalei, Ion Ceban; fostul vicepreședinte de Parlament Alexandru Slusari și fostul diplomat și parlamentar Andrei Neguța.
