„Dacă înflorește, oamenii încep să aibă alergie de la ea și se încep niște probleme foarte grave de sănătate. Unii oameni chiar nu merg la serviciu, deoarece ei nici măcar nu pot ieși din casă. Eu cunosc oameni care nu ies din casă până nu se termină ambrozia. În intravilan, deși nu dispunem de mulți oameni care ar putea să se implice, însă ne străduim cu forțele proprii să depunem tot efortul ca să o distrugem”, susține primarul satului Opaci, Roman Pinteac, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la europalibera.org.
Primăria Opaci are două cositoare și un tractor. Anul acesta, ambrozia din sat a fost cosită de patru ori.
„Chiar pe stadion, unde se joacă copiii, era mică, dar începuse să crească și era destul de deasă. Paznicii au costi totul”, spune acesta.
Cele mai mari suprafețe cu ambrozie sunt în afara localității: pe terenuri agricole părăsite, marginea drumurilor și fâșiile forestiere.
„O ieșire din situația ar fi ca să implicăm proprietarii de pământ mai mari care, într-adevăr, ar putea găsi resurse adăugătoare ca să se implice și să distrugem ambrozia. Noi nu avem fonduri speciale, bani special programați pentru ambrozie. Nu văd o altă soluție. Până nu va fi o conlucrare, noi nu vom pune la pământ ambrozia”, susține Roman Pinteac.
Agricultorii luptă cu ambrozia folosind erbicide și înlăturând-o mecanic.
„Un exemplu curat. E plin câmpul de ambrozie. Aici e un câmp care nu se prelucrează”, spune un agricultor.
Sergiu Stefanco face agricultură din 2008 și crește grâu, orz, rapiță, mazăre, porumb, floarea-soarelui. Acesta deține peste 1.200 de hectare de pământ.
„O plantă bine dezvoltată poate dea și două milioane de semințe care, cu ajutorul vântului este dusă. Se vede că vreo 300-400 de metri de pământ este cu ambrozie, partea cealaltă, pentru că e prelucrată, nu e cu ambrozie”, spune acesta.
Ebricidele contra ambroziei costă între 1.000 și 2.000 de lei, pentru un singur tratament, pe un hectar. Fermierul a aplicat chiar și patru tratamente pe unele hectare.
„Dacă la recoltarea rapiței este depistată semință de ambrozie, este greu de curățat și nu poți face export. Este important ca statul să vină cu un program. Dacă ar veni cu acest erbicid, care este foarte costisitor pentru noi, atunci ar fi mai ușor”, spune el.
În raionul Căușeni a fost creată o comisie specială în acest sens.
„Astăzi am discutat ce măsuri putem lua, cum face. Am creat o strategie. Avem probleme cu finanțele. Sunt primării care au alocat bani pentru combaterea ambroziei, sunt care nu”, a spus Mihail Bobicov, vicepreședintele raionului Căușeni.
Anul trecut, Inspectoratul pentru Protecția Mediului a întocmit 22 de procese verbale în toată țara pentru că nu au fost combătute buruienile. Autoritățile din Căușeni planifică să facă mai multe lucruri cu primăriile din raion și agricultorii. Acestea urmează să sancționeze persoanele care nu au prelucrat terenurile până la înflorirea ambroziei.
Video: Europalibera.org
