Părțile au discutat aspectele de colaborare interinstituțională și a oportunităților de participare la concursurile ANCD, transmite Ultimelestiri.md.
Rectorul Academiei „Ștefan cel Mare”, Dinu Ostavciuc, a mulțumit conducerii ANCD pentru acceptarea invitației pentru dialog și a remarcat activizarea continuă a Agenției prin activitățile desfășurate și numărul impunător de concursuri lansate în ultima perioadă care oferă posibilitate tuturor cercetătorilor să aplice la concursurile de proiecte în diverse domenii și să beneficieze de finanțare. În context, rectorul a prezentat specificul Academiei, rezultatele actuale obținute în domeniul cercetării, dar s-a referit și la provocările cu care se confruntă instituția privind accesul la finanțarea pentru cercetare. Rectorul Academiei a menționat că efectivul de cercetare a instituției ar putea să contribuie la dezvoltarea domeniului de securitate, argumentând că cercetarea pe acest segment este esențială pentru integrarea în structurile internaționale.
La rândul său, directorul ANCD, Aurelia Hanganu, s-a referit la concursurile de proiecte în derulare, precum și la specificul finanțării domeniului de cercetare în instituțiile de învățământ superior. Astfel, directorul ANCD a explicat detaliat modalitatea salarizării echipelor de cercetare în cadrul concursurilor finanțate de instituție, la 26 februarie intrând în vigoare o nouă modalitate de finanțare, care se referă expres și explicit la instituțiile de învățământ superior aflate la autogestiune financiară.
„Din considerentul că Academia este o instituție de învățământ superior cu statut special, care nu deține autonomie financiară, dar concurează pentru proiecte cercetare în aceleași condiții ca și echipele din alte instituții de învățământ superior, au fost discutate eventuale oportunități de aplicare amendată, printr-un regulament al acelorași prevederi, inclusiv pentru instituție”, au precizat autoritățile.
De asemenea, în cadrul întrevederii s-a discutat și despre infrastructura disponibilă pentru cercetare, actualmente în cadrul Ministerului Educației și Cercetării fiind în elaborare un document important privind cartografierea și partajarea infrastructurilor de cercetare în instituțiile publice în care derulează activități similare.
În context, Constantin Rusnac, doctor în drept, conferențiar universitar, șef Catedră procedură penală, criminalistică și securitate informațională, a prezentat Poligonul multifuncțional de criminalistică, un spațiu specializat, dotat pentru desfășurarea orelor practice la criminalistică, în care studenții realizează experimente și simulări necesare obținerii de deprinderi și abilități de a detecta, fixa, diverse urme materiale etc. Șeful Catedrei a prezentat mai multe laboratoare și săli de studii, unde directorul general al ANCD s-a familiarizat cu procesul de aplicare a celor mai moderne practici de instruire, de care au posibilitatea să beneficieze studenţii, dar și angajaţii MAI.
În acest sens, Aurelia Hanganu a reiterat că este îmbucurător faptul că instituțiile abilitate cu activitate de cercetare devin tot mai active în ce privește participarea în cadrul concursurilor organizate de ANCD și tot mai interesate de reguli și proceduri.
„Este de apreciat faptul că Academia „Ștefan cel Mare” susține creșterea și consolidarea echipelor de cercetare. În acest sens, apreciem faptul că o echipă de tineri cercetători ai Academiei a fost finanțată în cadrul ultimului apel al ANCD”, a concluzionat directorul Agenției.
La finalul întrevederii, părțile au convenit asupra necesității menținerii unui dialog interinstituțional. Atât ANCD, cât și Academia „Ștefan cel Mare” și-au exprimat angajamentul de a colabora în vederea facilitării accesului cercetătorilor din instituții specializate la concursurile de proiecte cu finanțare din bugetul de stat pentru dezvoltarea cercetării și inovării.
