Decizia privind numirea lui von Hebel a stârnit reacții critice în spațiul publice. Se întâmplă după ce presa a scris anterior că a fost implicat într-un scandal la Haga, după ce a reformat o instanță, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
Se invoca că, urmare a reformei implementate de funcționar, peste 100 de angajați au fost concediați. Ulterior, Tribunalul Administrativ al Organizației Internaționale a Muncii (OIM) a declarat ilegală o parte a reforma și a dispus să se plătească despăgubiri în valoare de 660.000 de euro persoanelor date afară.
Igor Grosu a recunoscut în discuții cu jurnaliștii, în dimineața de 26 februarie, că „pe moment” ar putea exista un blocaj la votarea deciziei. Conform oficialului, partidul de guvernare caută soluții pentru a remedia chestiunea.
