Imaginile au fost publicate pe rețelele sociale. Pompierii au prins animalul și l-au pus într-o cutie, apoi l-au evacuat, transmite Ultimelestiri.md.
„Salvatorii Direcției regionale căutare-salvare nr. 2 au intervenit în municipiul Bălți, pe strada Vasile Coroban, 8, în urma unui apel de urgență. Un bursuc pătrunsese în scara unui bloc locativ și împiedica locatarii să intre și să iasă din imobil. Echipa de intervenție a acționat prompt și a reușit să prindă animalul cu grijă, fără a-i provoca răni.
Ulterior, bursucul a fost transportat la periferia orașului și eliberat în mediul său natural, într-o zonă de pădure, pentru a nu mai prezenta pericol pentru populație”, ne-a comunicat ofițerul de presă al IGSU, Liliana Pușcașu.
![]()
