Potrivit Primăriei Chișinău, lucrările de amenajare vor fi în trei etape, deoarece zona verde este foarte mare, transmite Ultimelestiri.md.
„Am început cu aleile pietonale – pavaj nou, borduri, mobilier urban care să aducă confort. Schimbăm acoperișurile foișoarelor, reconstruim zonele de acces din str. N. Dimo, amenajăm faleza de-a lungul lacului. Am creat terenuri de joacă pentru copii, un spațiu de fitness în aer liber, iar sistemul de iluminat este deja proiectat”, a menționat edilul Capitalei, Ion Ceban.
În paralel, pe strada N. Dimo sunt reabilitate trotuarele.
„Nu este vorba doar de un proiect. E o dovadă că acolo unde autoritățile nu au intervenit ani la rând, se poate totuși construi frumos. Cu grijă pentru chișinăuieni. Un loc frumos, pe care îl recâștigăm împreună”, a mai adăugat primarul general.
