Dorin Junghietu a mulțumit părții grecești pentru sprijinul acordat în pilotarea terminalului de gaze naturale lichefiate de la Alexandroupolis și exprimat interesul pentru utilizarea în continuare a acestuia în vederea diversificării surselor de gaze naturale în Moldova, transmite Ultimelestiri.md.
De menționat că în aprilie 2024, Energocom a fost printre beneficiarii primului transport de gaze naturale lichefiate acostat în terminalul LNG din Alexandroupolis, după darea în exploatare a acestuia, și transportând gazele naturale pe Coridorul vertical pentru a le stoca în depozitele subterane din Ucraina.
Tasos Chatzivasileiou a declarat că terminalul LNG, împreună cu infrastructura de transport a gazelor naturale au avut un rol esențial în situația geopolitică din regiune, contribuind la întărirea securității energetice a acesteia. În acest context, Grecia a susținut aderarea Republicii Moldova la Coridorul vertical, alături de Ucraina și Slovacia, în anul 2024.
În cadrul discuției, părțile au trecut în revistă evoluțiile din sectorul energetic și oportunitățile de cooperare între state, dar și la nivel de companii, în domenii precum lucrările de eficientizare energetică a clădirilor, sursele de energie regenerabilă, dar și posibila asistență în transpunerea acquisului comunitar.
Totodată, viceministrul de Externe al Greciei a exprimat interesul companiilor grecești de a investi în Moldova în proiecte de energie regenerabilă, dar și deschidere pentru cooperarea în domeniul utilizării hidrogenului.
![]()
![]()
Foto: Energie.gov.md
