„Noua autospecială va contribui la prevenirea formării gunoiștilor neautorizate și la îmbunătățirea procesului de colectare a deșeurilor din gospodării”, au precizat reprezentanții Ministerului Mediului, transmite Ultimelestiri.md.
Astfel, acest nou utilaj va reduce semnificativ timpul necesar colectării deșeurilor, va scădea costurile operaționale și va îmbunătăți condițiile de muncă pentru angajații serviciilor de salubrizare. Anterior, procesul de colectare era îngreunat de utilizarea unei autospeciale vechi, care se defecta frecvent, ceea ce ducea la întârzieri și dificultăți în gestionarea deșeurilor din gospodării.
Este de menționat că în 2024, în jur de 30 de localități din întreaga țară au beneficiat de proiecte similare, implementate cu sprijinul Ministerului Mediului, care au inclus nu doar achiziția de autospeciale, ci și montarea tomberoanelor și soluții pentru lichidarea gunoiștilor neautorizate.
Aceste inițiative fac parte din angajamentul Ministerului Mediului de a sprijini modernizarea infrastructurii de gestionare a deșeurilor, promovând un mediu mai curat și mai sănătos pentru toți cetățenii.
