Potrivit reprezentanților Primăriei Chișinău, în sectorul Botanica s-au efectuat lucrări în intercartierul Hristo Botev-Independenței-Dacia, unde s-au demontat și montat corpuri de iluminat LED, s-au instalat cleme și s-au realizat fazări de cablu; pe Șoseaua Muncești, 793 s-au săpat gropi pentru montarea pilonilor, iar în alte locații au fost înlocuite conductoarele de alimentare, transmite Ultimelestiri.md.
De asemenea, în sectorul Centru, pe Șoseaua Hâncești și strada V. Korolenko, s-au montat și demontat suporturi cu brațe și corpuri de iluminat, s-au instalat cabluri SIP și au fost săpate gropi pentru piloni noi. Tot aici au fost întreprinse și lucrări de înlocuire a conductoarelor și montare de cleme.
În sectorul Buiucani au avut loc intervenții în Parcul „Bucuria” și în Grădina Publică, unde s-au montat legături la pământ și s-au conectat cabluri, iar în pasajul subteran din Piața „Dimitrie Cantemir” au fost montate becuri și corpuri de iluminat.
Totodată, în sectorul Râșcani s-au realizat lucrări pe strada Calea Orheiului, Moscova și Petricani, unde au fost montate suporturi cu brațe și corpuri de iluminat, s-au realizat revizii vizuale ale rețelelor electrice și au fost montate fundații pentru piloni.
Iar în sectorul Ciocana, pe străzile Ginta Latină, Colonița, Podul Înalt, Ciocana și Uzinelor, echipele au lucrat la eliminarea încurcăturilor de conductor, restabilirea conductoarelor deteriorate și montarea unor noi conductoare neizolate, asigurând astfel funcționarea optimă a rețelei de iluminat public.
Lucrări de reparație și întreținere a rețelei de iluminat public s-au realizat și în suburbiile Capitalei. Astfel, echipele „Lumteh” au intervenit în orașul Vadul lui Vodă, unde au fost înlocuite becuri și conectate prizele de pământ; în comuna Budești și Grătiești, unde s-au desfășurat lucrări de reparație și montare de corpuri de iluminat, în orașul Sângera, unde au fost demontate și montate corpuri de iluminat LED și s-a efectuat revizia liniilor electrice aeriene.
