„Agricultorii din Moldova au fost lăsați fără piețe de desfacere sigure, fără subvenții suficiente, fără credite adaptate în nevoilor lor. În loc de susținere, au primit birocrație, iar când au cerut sprijin, au fost tratați cu indiferență și, haideți să fim sinceri, deseori, cu aroganță”, a menționat Marian Lupu, transmite Ultimelestiri.md.
De asemenea, politicianul a mai spus că suferă întreprinderile autohtone din toate sectoarele, din cauza taxelor mari, din cauza instabilității și lipsei unor politici economice clare.
„Ca rezultat, tot mai multe afaceri sunt închise, tot mai multe întreprinderi închise, tot mai mulți oameni plecați, tot mai puțin produs autohton. Este o trădare a interesului național din partea actualei guvernări, fiindcă, fără producție locală, noi nu avem economie în Republica Moldova”, a subliniat Marian Lupu.
