În cadrul emisiunii „Puterea a Patra” de la N4, Mihai Stratulat a declarat că în Serviciul unic 112 nu a purtat nici-o răspundere pentru tragedia de la Căușeni pentru că acesta și-a îndeplinit toate atribuțiile, transmite Ultimelestiri.md.
„Există lege privind funcționarea Serviciului unic 112, în care este menționat că acesta nu poartă nici-o răspundere din momentul în care a transmis informațiile către serviciile care trebuie să intervină. Noi am văzut că în presă au apărut niște înregistrări audio dintre Serviciul 112 și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență și am văzut că s-a transmis informația. Ba mai mult, cei de la IGSU le-au spus celor de la 112 să închidă anchetă pentru că deja ei sunt responsabili, iar 112 și-a făcut treabă. Din acele înregistrări audio am auzit că autoritățile au uitat de cei doi cetățeni”, a spus medicul pediatru.
Mihai Stratulat se întreabă totuși de ce nu a intervenit armata în urma ninsorilor din 26 noiembrie, pentru că Serviciul Hidrometeorologic de Stat a anunțat din timp de condițiile meteo.
„Cel mai ușor este să dai vina pe altcineva, iar așa au făcut și autoritățile noastre care au și înrăit opinia cetățenilor”, a mai spus Mihai Stratulat.
De cealaltă parte, cardiochirurgul și ex-directorul Spitalului Republican, Anatol Ciubotaru spune că autoritățile nu au dat dovadă de spirit civic.
„Am văzut că ministrul Apărării a fost pe la televiziuni și spunea că armata are toate capacitățile de a interveni în așa situații excepționale, dar nu a fost solicitată intervenția acesteia. De ce ne mai trebuie în așa caz armata”, se întreabă Anatol Ciubotaru.
Ultimelestiri.md amintește că două persoane au decedat într-un automobil blocat în nămeți. Cadavrele acestora au fost găsite în dimineața zilei de 27 noiembrie, în jurul orei 08:35, la intrarea în localitatea Coșcalia, raionul Căușeni.
Sora bărbatului a declarat că fratele ei împreună cu soția s-au pornit la ea pentru a-i aduce un telefon ca să poată suna în caz de urgență.
Totodată, Serviciul de Urgență 112 a confirmat că a recepționat un apel din partea cuplului.
Fiica și ginerele cuplului susțin că tragedia putea fi evitată dacă autoritățile reacționau prompt.
În urma urgiei care a luat viața oamenilor, premierul Dorin Recean a cerut demisia șefului Serviciului de Urgență 112.
