Potrivit Ministerului Culturii, este vorba despre instituții publice din domeniul culturii și în subdiviziuni structurale ale autorităților publice locale ce desfășoară o activitate culturală, în municipii, orașe sau sate. Indemnizațiile vor fi acordate în primii trei ani de activitate, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la ipn.md.
Astfel, potrivit proiectului de lege aprobat de Guvern, absolvenții instituțiilor de învățământ superior de profil vor putea beneficia de o indemnizație unică în mărime de 120.000 de lei. Aceasta se va achita în trei rate egale, o jumătate din prima rată fiind achitată după prima lună de activitate, iar a doua jumătate la finele primului an de activitate. Ulterior, celelalte rate se achită la finele fiecărui an de activitate.
De asemenea, absolvenților instituțiilor de învățământ profesional tehnic de profil statul le va achita o indemnizație unică în mărime de 90.000 de lei. Aceasta se vor achita în trei rate egale, o jumătate din prima rată va fi achitată după prima lună de activitate, iar a doua jumătate la finele primului an de activitate. Apoi, celelalte rate se vor plăti la finele fiecărui an de activitate.
Noile prevederi legale urmează să fie examinate și aprobate de Parlament.
