Într-un reportaj efectuat de sanatateinfo.md aflăm despre situația dificilă în care se află copiii din satele Curtoaia, Mânzătești, Drujba și Veverița, transmite Ultimelestiri.md.
Dintre cei 95 de copii care frecventează gimnaziul din comuna Hârcești, 5 copii au ambii părinți plecați la muncă peste hotare, iar 10 au câte un părinte plecat.
Profesorii afirmă că țin evidența copiilor ai căror părinți sunt plecați de ani de zile, în mare parte aceiași părinți. Plecarea unui părinte sau chiar a ambilor îi face pe mulți copii să se maturizeze mai repede, deoarece sunt implicați în mai multe responsabilități.
Mihaela are 13 ani și este elevă în clasa a șaptea. Părinții ei sunt plecați la muncă peste hotare, iar ea și sora ei Nicoleta au rămas în grija bunicii din partea tatălui.
În fiecare zi Mihaela parcurge aproape 11 km dus-întors între satul Drujba, unde locuiește, și Hârcești, la gimnaziul unde învață. Încă nu s-a decis ce va face după ce va absolvi clasa a 9-a. Problema copiilor din satele din împrejurimi este că nu au niciun liceu, astfel că cei care absolvesc gimnaziul nu au prea multe opțiuni; fie merg la Ungheni, la 37 km distanță, fie aleg să se îndrepte către Chișinău, la 100 km. Mihaela visează să devină actriță și participă activ la toate spectacolele de la gimnaziu, îi place să fie prezentă pe scenă și să participe în scenete.
„Viața de familie îmi lipsește… mama… tata… dragostea lor…”, a spus fetița.
Exodul populației a creat o generație de copii care cresc fără părinți. Ei au plecat, iar în țară au rămas doar copiii care suferă și bătrânii care au grijă de ei.
