Procuratura Anticorupție menționează că în anul 2017, când exercita funcția de viceministră și era responsabilă de finanțarea domeniilor sănătății și protecției sociale, inculpata ar fi intervenit pentru alocarea a 15 milioane de lei din fondul de rezervă al Guvernului pentru o instituție medico-sanitară din Chișinău, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Ulterior, ar fi propus trucarea unei licitații publice în favoarea unei companii de construcții, pentru a acoperi datoriile rudelor sale pentru lucrări la două apartamente. În context, ar fi pretins aproximativ 425.000 de lei, echivalentul a 5% din valoarea contractului, și ar fi oferit o sumă similară directorului instituției medicale, pentru a organiza procedura de achiziție în favoarea agentului economic indicat.
Conform informațiilor publice, este vorba de Maria Cărăuș. Instanța a dispus, pe lângă pedeapsa cu închisoarea, o amendă de 450.000 de lei și interdicția de a ocupa funcții publice pentru o perioadă de 12 ani.
