Potrivit lui Cernăuțeanu, incidentul s-a produs în seara de 12 aprilie, iar poliția a fost sesizată pe 13 aprilie, după miezul nopții. Imediat după sesizare, în jurul orei 03:00, iubitul Anei-Maria Guja a depus o plângere la poliție. Ulterior a început investigarea cazului, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la newsmaker.md.
„(…) Cu părere de rău, crima a fost săvârșită mult mai rapid. Crima a fost comisă imediat după răpire, a doua zi dimineață. În dimineața când noi la ora 03:00 am primit plângerea de la prietenul Anei-Maria, imediat după aceasta a și fost comisă crima, la un interval de o oră și ceva, finalitatea crimei, omorul propriu-zis. Aici a fost durata de timp. Cu părere de rău, nu pot să aduc justificare că nu s-a reușit, dar amintesc că zilnic noi avem cazuri de dispariție”, a declarat Viorel Cernăuțeanu.
Fiind întrebat dacă pe lista suspecților în acest caz figurează și alte persoane în afară de G. C., principalul suspect, șeful IGP a declarat că oamenii legii analizează mai multe teorii în care există bănuiala că „circumstanțe și factori” ar fi putut influența sau contribui la distrugerea probelor pe caz sau la îngrădirea accesului oamenilor legii în casa principalului suspect, în timpul perchezițiilor.
De asemenea, Viorel Cernăuțeanu a spus că acest caz demonstrează încă o dată că legislația din R. Moldova trebuie îmbunătățită, astfel încât oamenii legii să dispună de mai multe mecanisme și pârghii în cazurile de dispariție.
„Ori de câte ori am cerut posibilitatea ca poliția să aibă acces direct și permanent la oricare cameră video aflată în spațiul public, a fost interpretat ca fiind o imixtiune prea mare în viața privată a oamenilor. (…) Noi, cu regret, ajungem la concluzia că trebuie doar atunci când avem o crimă și este necesar ca să acționăm rapid. Atunci constatăm că posibilitățile poliției nu sunt suficiente”, a mai declarat șeful IGP
Potrivit datelor statistice, zilnic, între 5 și 10 persoane sunt date dispărute în Republica Moldova.
Ultimelestiri.md amintește că ieri, 23 aprilie, a fost organizat un flashmob pentru a cere dreptate pentru Ana-Maria Guja, tânăra de 19 ani din Orhei, găsită moartă într-o localitate din Telenești, pentru copilul ei, dar și pentru toate femeile care nu mai pot să-și strige durerea.
Bănuit de omor este un bărbat de 45 de ani, care se afla la volanul automobilului de ocazie în care a urcat tânăra. Actualmente el este plasat în arest pentru 30 de zile. Dacă va fi găsit vinovat, el riscă până la 20 de ani de închisoare sau detenție pe viață.
Citește și:
Răpirea din Orhei. Ion Munteanu: Decesul, cauzat de loviturile la cap
Detalii despre viața bărbatului suspect în cazul morții fetei din Orhei
Răpirea de la Orhei: Fratele suspectului, criticat dur pe Facebook
Noi detalii despre familia suspectului în cazul morții fetei din Orhei
