Reprezentanți ai Academiei de Științe a Moldovei, profesori universitari din Republica Moldova și din România, dar și prietenii de-o viață i-au adus un ultim omagiu regretatului Alexandru Bantoș, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la moldova1.md.
Jurnalistul Valeriu Saharneanu a admirat pasiunea pentru carte și pentru adevăr a lui Alexandru Bantoș încă din anii studenției.
„Pe urmă ne-am întâlnit în cadrul Radioteleviziunii. Am lucrat mulți ani într-o redacție. A fost un om îndrumător. O viață întreagă și-a dat-o apoi limbii române”, spune Valeriu Saharneanu.
„Alexandru Bantoș s-a identificat cu revista „Limba Română”, o revistă unicat care a devenit sub conducerea lui, alături de doamna Ana Bantoș, o adevărată instituție, o instituție lingvistică, de cultură și de atitudine, de conștiință românească”, menționează poetul Arcadie Suceveanu.
„Acum două săptămâni, am vorbit ultima dată la telefon cu directorul nostru Alexandru Bantoș. Mi-a spus că își revine ușor-ușor și spera să revină cât mai curând la Casa Limbii Române, că are niște idei. Ne va rămâne mereu în memoria noastră”, spune profesorul Alexei Axan.
„A luptat ca să ne adune pe toți cei care iubesc, împărtășesc aceleași idealuri, aceleași valori în limba română. Viața lui toată a fost o luptă”, constată doctorul habilitat Viorica Molea.
Tocmai din Maramureș la trista ceremonie a venit și poetul Gheorghe Mihai Bârlea.
„A iubit Maramureșul, trebuia să revină în Maramureș. Iată că planul nostru a fost răsturnat de cel de sus. Dumnezeu va avea grijă de el pentru că-l consider unul dintre eroii limbii române la Chișinău”, a subliniat scriitorul.
Fondată în 1991, împreună cu Nicolae Mătcaș și Ion Dumeniuc, revista „Limba Română” rămâne una dintre principalele platforme culturale dedicate identității și limbii române în Republica Moldova.
