Ce-i drept, consumatorul va trebui să plătească un adaos la prețul băuturii, dar dacă va întoarce recipientul gol în magazin sau la punctele de colectare, își va primi banii înapoi, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
„Scăpați de sticlele din plastic, nu poluați planeta și puteți primi și bani pentru asta. PET-urile ar putea fi returnate chiar în magazinele de unde au fost achiziționate. Ce-i drept, un asemenea proiect va fi implementat abia peste câțiva ani. Până atunci, însă, dacă vă pasă de mediul înconjurător, puteți sorta deșeurile după această metodă. Mai exact, puteți arunca sticlele în tomberoanele special amenajate pentru plastic”.
Femeia din imagini spune că sortează zilnic deșeurile, deoarece crede că doar așa putem proteja mediul înconjurător.
Citește mai departe pe tv8.md.
