Potrivit Agenției de Guvernare Electronică, creșterea numărului de atacuri cibernetice ridică îngrijorări privind securitatea sistemelor informaționale guvernamentale din R. Moldova, iar autoritățile întreprind măsuri pentru a preveni și anihila aceste amenințări, transmite Ultimelestiri.md.
Astfel, participanții la eveniment au abordat strategiile de gestionare a incidentelor cibernetice în cadrul instituțiilor guvernamentale, provocările și soluțiile pentru securizarea platformelor digitale guvernamentale.
Secretarul de Stat al Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării, Cătălina Plinschi a subliniat că o mare parte a atacurilor provine din Rusia, iar autoritățile se așteaptă la o intensificare a acestora în perioada electorală.
În acest context, șefa Serviciului răspuns la incidente cibernetice din cadrul I.P. „Serviciul Tehnologia Informației și Securitate Cibernetică”, Cristina Jovmir, a menționat că, actualmente, zilnic sunt înregistrate 30-40 de tentative de acces neautorizat la sistemele guvernamentale, vizând perturbarea accesului cetățenilor la servicii publice esențiale.
Directorul Agenției de Guvernare Electronică, Andrei Prisacar, a dat asigurări că autoritățile lucrează continuu pentru a identifica și implementa soluții menite să garanteze securitatea datelor și a platformelor digitale.
La rândul său, directorul adjunct al Agenției pentru Securitate Cibernetică, Ion Vintila, a precizat că, în prezent instituția își consolidează capacitățile, iar Legea privind securitatea cibernetică a Republicii Moldova, adoptată pe 2 mai 2023 și care va intra în vigoare la 1 ianuarie 2025, are menirea să sporească reziliența la amenințările hibride.
Ultimelestiri.md amintește că anterior, autoritățile au menționat că R. Moldova este constant vizată de atacuri informatice, cele mai multe din partea unor hackeri ruși.
