„Cei care nu au fost înscriși sunt în proces de căutare a unei instituții și, către 15 august, nu au fost înmatriculați și introduși în platforma SIME, vor depune o cerere către CNAS, separat din partea fiecărui părinte”, a declarat secretarul de stat al MEC, Valentina Olaru, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Autentificarea pe platforma guvernamentală mcabinet.gov.md este obligatorie pentru părinții care vor să primească banii pe card. Este nevoie semnătura mobilă, semnătura electronică sau buletinul electronic.
Dacă solicitantul nu posedă niciunul din aceste documente, poate merge la banca la care a fost emis cardul pentru a completa o cerere de asociere a contului. Există și opțiunea de a ridica banii în numerar de la orice oficiu poștal din Republica Moldova.
Potrivit estimărilor, ajutorul de 1.000 de lei vor beneficia aproape 295.000 de elevi din ciclul primar și gimnazial, iar suma totală alocată va fi de 300 de milioane de lei.
Banii vor putea fi folosiți fără restricții, iar părinții nu vor fi obligați să prezinte bonuri sau justificări pentru cheltuieli.
