„Avocații au reușit! Când suntem uniți, nimic nu ne poate opri. Desigur, și în rândul avocaților – ca în orice altă profesie – există probleme. De etică, de integritate, de responsabilitate. Și ele trebuie discutate și soluționate. Dar nu așa cum s-a încercat acum”, se arată în mesajul deputatei, transmite Ultimelestiri.md.
Totodată, Olesea Stamate a accentuat că „nu poți construi democrația folosind metode anti-democratice”.
„Nu poți face ordine în justiție prin abuz, manipulare și lipsă de transparență. Nu poți cere respect pentru lege, încălcând tocmai principiile ei”, a declarat politicianul.
Într-un final, Stamate s-a întrebat dacă decizia Maiei Sandu este legată cu alegerile parlamentare sau totuși cu buna desfășurarea a activității de avocatură.
„Iar întrebarea legată de contextul electoral rămâne perfect valabilă: Ar mai fi dat înapoi președinția dacă nu eram în ajun de alegeri? A fost vorba de grija pentru calitatea legii? Sau doar de un calcul electoral cinic?”, se mai arată în mesajul Olesei Stamate.
Citește și:
Peste 800 de avocați au votat pentru prelungirea grevei fără excepții
Independența avocaților, în pericol: Uniunea amenință cu grevă generală
Maia Sandu trimite spre reexaminare legea care a cauzat greva avocaților
