Studiul a fost realizat pe un eșantion de 606 respondenți, turiști străini și turiști din diasporă. Aceștia au fost intervievați în aeroport, la frontiera cu România, vinăria Cricova și în Piața Marii Adunări Naționale, transmite Ultimelestiri.md.
Cei mai mulți turiști care au vizitat Republica Moldova, în această toamnă, au venit din România (31%) și Ucraina (18%). Totodată, turiștii intervievați au vizitat țara noastră de 3 ori în ultimii 5 ani.
Principalele arii de interes pentru turiști au fost: petrecerea timpului liber (34%), vizitarea rudelor și prietenilor (18%) și activitatea profesională sau de afaceri (16%). Printre factorii care îi motivează să vină la noi în scop turistic se numără: recomandările personale din partea familiei, prietenilor, rudelor (41%), urmate de accesibilitatea prețului călătoriei în Moldova (27%), dorința de a gusta vinul moldovenesc (25%) și dorința de a vizita vinării și beciuri moldovenești.
Faptul că Moldova este o țară vinicolă are o influență mare asupra deciziei turiștilor de a vizita Moldova. Cei mai mulți dintre turiștii străini (44%) asociază Moldova cu vinul.
9 din 10 turiști au spus că se simt în siguranță în Moldova. Chișinăul a fost destinația principală pentru 84% dintre turiști. Aproape jumătate dintre ei au vizitat restaurante, magazine de vinuri sau cluburi (48%), vinăriile (37%) și festivaluri/sărbători naționale (30%).
Turiștii au exprimat un nivel ridicat de satisfacție față de ospitalitatea și amabilitatea localnicilor (91%), mâncarea tradițională (90%), calitatea mâncării în restaurante (89%), vinurile (86%) și peisajele naturale (85%).
87% dintre turiști sunt interesați să viziteze Republica Moldova încă o dată.
