„Luați măsuri cu raionul Călărași, vă rugăm frumos. Sunt foarte multe cazuri asemănătoare, moare omul și nu se mai face nimic, aici la noi medicii nu vindecă, ci ucid mai mult”, a spus bărbatul, îndurerat de pierderea copilei sale, transmite Ultimelestiri.md cu referire la unimedia.info.
„Vreau să aduc la cunoștință lumii care nu prea știe și se dă cu părerea că fata poate a bolit cu ceva. Reamintesc că fata mea a fost sănătoasă, nu a avut o boală anume. Cu o săptămână mai devreme a făcut rezonanța magnetică. Creierul fetei era absolut sănătos. Peste o săptămână am dus fata să i se administreze un tratament. Anume în timpul tratamentului a apărut toată problema, fata a început să se schimbe brusc la față, să se îngălbenească, avea o față pământie, nici nu o pot descrie. Vreau să se ia măsuri cu toate aceste lucruri.
În timp ce am fost ocupați cu înmormântarea, organele competente trebuiau să ia măsuri, s-a răspândit pe toată Moldova acest caz, nimeni nu a luat măsuri. Trebuia să vină cineva să ne întrebe ce s-a întâmplat, nimeni nu a luat măsuri”, a menționat Pavel Ungureanu, tatăl Carolinei, într-un filmuleț distribuit pe rețele.
Bărbatul a făcut o adresare repetată către președinta Maia Sandu și ministra Sănătății, Ala Nemerenco: „Luați măsuri cu raionul Călărași, vă rugăm frumos. Sunt foarte multe cazuri asemănătoare, moare omul și nu se mai face nimic, aici la noi medicii nu vindecă, ci ucid mai mult. E culmea deja, foarte multă lume ni se adresează cu foarte multă durere, dar sunt amărâți care se tem să facă un video, să se ridice mai sus, de orice se tem, pentru că la noi așa e, medici mafioți, poliție, procurori, avocați, la fel.
Arătați că faceți ceva pentru raionul Călărași, noi vrem să luați măsuri cu medicii și cu surorile medicale, care au spus că, copilul meu arată show, când o apucau convulsiile, la jumătate de oră după ce îi puneau injecția. Aceste persoane au dat jurământul? Pentru ce stau ele acolo?”
O familie din Călărași își plânge fetița de doar 11 ani, care a decedat în spital, după un tratament contra durerilor de cap. Părinții, răpuși de durere, au relatat că totul era bine până medicii au început să îi administreze copilei lor un tratament care i-a provocat convulsii, iar în câteva zile, i-ar fi ars practic toate organele interne, în special ficatul și creierul. Deși a fost transportată la Institutul Mamei și Copilului, fiica lor nu a mai putut fi salvată. Părinții Carolinei acuză medicii din raion de cele întâmplate și cer dreptate, inclusiv prin implicarea ministrei Sănătății, Ala Nemerenco, și a șefei statului, Maia Sandu.
De cealaltă parte, vice-directorul Spitalului din Călărași, Ion Veveriță, a comunicat, pentru Unimedia, că Ministerul Sănătății a inițiat o anchetă în cadrul instituției, dar și la Institutul Mamei și Copilului, iar rezultatele vor fi făcute publice până la sfârșitul lunii octombrie.
Sora mai mare a Carolinei a publicat două filmulețe, cu fetița când încă se simțea bine și deja după ce s-a agravat brusc starea sa, iar tatăl minorei a insistat ca aceasta să fie transportată la Chișinău.
„Fata seara era bine, veselă și plină de viață. Acești doctori au mântuit-o de zile, la Centrul Mamei și Copilului erau șocați de ce era cu fata, uscată toată înăuntru, nici apă, nici glucoză măcar. Medicii din Chișinău au făcut tot ce e posibil, dar nu au putut să o salveze. Cei din Călărași i-au ars toate organele și i-au topit creierul”, a scris Corina Ungureanu, pe rețele.
