Potrivit lui Andrei Sprânceană, lucrul cel mai interesant este că în 2020, când era pandemie și doar în șase luni s-au putut depune dosarele, au fost depuse 104.000 de dosare, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la radiomoldova.md.
„Procesul de redobândire a cetățeniei române este destul de dificil, deoarece autoritățile din România impun tot mai multe rigori și procesul de la an la an a devenit tot mai anevoios”, susține juristul.
De asemenea, specialistul accentuează că, în decurs de trei luni, aproximativ 5.000 de persoane își redobândesc cetățenia română.
Potrivit unei Companii juridice care oferă asistență în acest domeniu, în anul 2021, aproximativ 1,3 milioane de moldoveni au obținut cetățenia statului vecin.
