Potrivit așa-ziselor autorități din stânga Nistrului, bărbatul a fost reținut, iar în cadrul audierilor, acesta a declarat că s-a săturat de patruped, transmite Ultimelestiri.md.
„Aproximativ la ora 14:00 am primit un apel de la un martor care a declarat că pe strada Păcii din satul Parcani a văzut cum un bărbat a împușcat un câine care mergea pe drum. Imediat ne-am deplasat la locul faptei, iar martorii au declarat că era în stare de ebrietate. Bărbatul a fost reținut, iar noi urmează să stabilim toate circumstanțele în care s-a produs incidentul”, a declarat un angajat al așa-zisei poliții transnistrene.
Bărbatul a declarat că s-a săturat de patruped pentru că nu ar fi fost prima dată când câinele a fugit de acasă.
„Pur și simplu m-am săturat de el. Nu este prima dată când se dezleagă și fuge de acasă. A sărit să-l muște și pe fratele meu. Am fugit jumătate de zi după el, m-a săturat și l-am împușcat”, a spus individul.
Din fericire, câinele a supraviețuit, el fiind rănit la unul dintre membrele inferioare. După ce va fi îngrijit, câinele urmează să-și cunoască noul stăpân.
Așa-zisele autorități din stânga Nistrului precizează că bărbatul deținea arma legal, însă nu avea niciun drept să o folosească împotriva câinelui.
