Potrivit Procuraturii Generale, tragedia a avut loc pe 20 ianuarie, iar bărbatul aflându-se în apartamentul unde locuia cu concubina sa de 35 de ani a inițiat o ceartă, transmite Ultimelestiri.md.
Urmare a escaladării conflictului, a stropit pereții și ușile locuinței cu combustibil și le-a incendiat. În rezultat, urmare a intoxicației cu monoxid de carbon, femeia a decedat.
Bărbatul a recunoscut parțial faptele incriminate acestuia, declarând că a vrut în așa mod doar să își sperie iubita. Cauza se află în gestiunea organului de urmărire penală al Inspectoratului de Poliție Bălți.
