Potrivit IGSU, cazul a fost înregistrat în după-amiaza zilei de 30 octombrie 2023, într-o locuință din satul Băcșeni, raionul Nisporeni. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 15:45, transmite Ultimelestiri.md.
S-a stabilit că bărbatul a suferit arsuri de gradul II și III în regiunea feței, a membrelor superioare și inferioare în timp ce încerca să aprindă focul în sobă, utilizând substanța ușor inflamabilă.
La fața locului a intervenit un echipaj al serviciului de asistență medicală urgentă. Ajunși, aceștia au acordat îngrijirile de rigoare, iar ulterior au transportat persoana la spitalul raional. În prezent, starea bărbatului este medie stabilă. Incendiu în locuință nu s-a produs. Toate circumstanțele incidentului urmează a fi stabilite de specialiști.
„În acest sens, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență atenționează repetat cetățenii despre riscul nerespectării normelor de utilizare a sobelor alimentate cu combustibil solid, lemne și cărbune. Salvatorii și pompierii îndeamnă oamenii să respecte cu strictețe regulile antiincendiare și să nu aprindă focul în sobe utilizând lichide inflamabile, cum ar fi benzină, gaz lampant și alte substanțe periculoase. Mai mult, pentru evitarea situațiilor excepționale, oamenii sunt rugați să nu suprasolicite sobele de încălzit, să nu amplaseze haine, mobilier și alte bunuri în apropierea acestora, iar pe timp de noapte să stingă focul din sobe”, scriu reprezentanții IGSU.
De asemenea, în cazuri excepționale, cetățenii sunt îndemnați să apeleze imediat Serviciul de urgență 112.
